Description
Stream33 S33SP-13 1/3HP 115V Submersible Sump Pump With Vertical Float Switch
Stream33 S33SP-13 1/3HP 115V Submersible Sump Pump With Vertical Float Switch
FEATURES
Stream33 S33SP-13 1/3HP 115V Submersible Sump Pump With Vertical Float Switch
| Color | Black |
|---|---|
| Amperage Rating | 4.6A |
| Outlet Size (in) | 1-1/2 ~ 1-1/4 |
| Type | Integrated Vertical Float Switch |
| Voltage Rating | 115 ~ 60Hz |
| Horsepower | 1/3 |
| Maximum Head (ft) | 26 |
| Material | Plastic |
| Enclosure Type | Thermoplastic |
| Flow Rate | 2560 GPH |
| Inlet Size | Top Suction with 1/8" Screen Opening |
| Dimensions (in) | 10-15/16 x 7-15/16 x 7-15/16 |